Badanie po ukąszeniu kleszcza

Badanie po ukąszeniu kleszcza

Obecnie dużo osób często wędruje po lesie zbierając na przykład grzyby. Jednak w lesie trzeba uważać na ukąszenie kleszcza. Należy dobrze się ubrać, a po przyjściu do domu sprawdzić swoje ciało czy nie ma się nigdzie kleszcza. Szczególnie należy pooglądać miejsca takie jak, pod kolanem, za uchem. Są to najczęstsze miejsca gdzie może ukąsić nas kleszcz. Po ukąszenia kleszcza można niestety zachorować, dlatego ważne jest aby go wyciągnąć dostatecznie szybko.

Badanie kleszcza po usunięciu z ciała

badanie kleszczyPo ukąszeniu kleszcza można zakazić się boreliozą albo inną chorobą od kleszczową. Jednak na wyniki trzeba czekać bardzo długo. Dlatego bardzo ważne jest badanie kleszczy, aby sprawdzić czy nie jest on nosicielem choroby, która mogła by spowodować zakażenie. Nie wszystkie laboratoria jednak specjalizują się w badaniu samego kleszcza. Dlatego należy znaleźć takie które oferuje takie usługi i bada kleszcza pod kątem obecności DNA tak zwanych krętków Borrelia. Zakażenie, a również stopień zakażenia boreliozą zależy od czasu ssania krwi przez kleszcza. Badanie kleszczy jest bardzo promowane przez pacjentów i przez stowarzyszenie zakażonych boreliozą. Jednak, aby doszło do badania kleszcza należy przestrzegać pewnych kroków. Najpierw należy usunąć kleszcza ze skóry i sprawdzić czy aby na pewno nie została jakaś jego część w skórze. Następnie należy go zabezpieczyć w pojemniku i zawieźć do punktu pobrań. Kleszcz może być przechowywane w pojemniku tylko dwie doby w odpowiedniej temperaturze, a więc w 4 stopniach Celsjusza. Następnie w laboratorium robią odpowiednie badania, aby wykluczyć tezę, że dany kleszcz jest nosicielem krętków Borrelia. Należy pamiętać, że nie każdy kleszcz musi być nosicielem i dlatego nie każdy kleszcz wiąże się z zakażeniem i rozwojem boreliozy u człowieka. Jednak należy przebadać kleszcza, jak i siebie samego, ponieważ zakażenie bakteriami Borrelia może przynieść przykre konsekwencje.

Wychodzą do lasu, a nawet do parku należy pamiętać i brać pod uwagę możliwość ukąszenia przez kleszcza, który może okazać się nosicielem bakterii Borrelia. Każdy musi z pełną świadomością podchodzić do tego i nie lekceważyć żadnych objawów. Diagnostyka po ukąszeniu kleszcza jest bardzo ważna, niestety jest to kosztowne badanie, aczkolwiek bardzo ważne.